Ukraina (ze względu na Lwów, Kresy czy szerzej – ze względu na polską historię, a także ze względu na wiele atrakcji turystycznych czy niskie ceny) cieszy się uznaniem turystów z całej Polski. Jest to jednak kraj nienależący do Unii Europejskiej i ogólnie – mający swoją specyfikę, dlatego, zanim się tam pojedzie, warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

Ukraińskie bezpieczeństwo

I tak po pierwsze – choć, generalnie rzecz biorąc, Ukraina jest krajem bezpiecznym, to jednak lepiej unikać nocnych spacerów w miejscach położonych z dala od centrów miast. Zawsze należy mieć też przy sobie odpowiednie dokumenty (tj. dokument tożsamości i zaświadczenie o miejscu pobytu) na wypadek wylegitymowania przez milicję. W przypadku pobrania przez nią pieniędzy (bo to się zdarza!), zarekwirowania dokumentów lub zatrzymania i odprowadzenia na komisariat zawsze należy prosić o poświadczenie tego stanu rzeczy.

Po drugie – zaplanowanie podróży po Ukrainie  powinno poprzedzić zapoznanie się z aktualnymi ostrzeżeniami dla turystów. Stabilizacja polityczna kraju bywa bowiem różna, dlatego niektóre jego tereny mogą nie nadawać się w danym momencie na uprawianie turystyki.

Biuro podróży www.kresy.com oferuje swoim klientom organizowanie wyjazdów integracyjnych oraz wycieczek do Lwowa na Ukrainę.

Jadą na Ukrainę przyda się nam Angielski, dość sporo ludzi a zwłaszcza tych młodych, potrafi rozmawiać w języku Angielskim. Niektórzy Ukraińcy bez problemu zrozumieją nasz Polski język.

Podróż samochodem po Ukrainie

Po Ukrainie samochodem

Po trzecie – podróż po Ukrainie samochodem jest o tyle ryzykowna, że celnicy i milicja podważają czasem legalność nieoryginalnych tabliczek znamionowych, i to nawet poświadczonych odpowiednią dokumentacją. Aby swobodnie jeździć po kraju, trzeba spisać również (i mieć przy sobie!) umowę użyczenia (po ukraińsku!).

Po czwarte – kierowcom zaleca się szczególną ostrożność, ponieważ ukraińskie drogi różnią się od polskich – często nie ma na nich potrzebnych znaków, są bardzo zniszczone (uwaga na dziury!), a znajdujący się na nich żwir może powodować uszkodzenia pojazdu. Tym samym lepiej nie wybierać się w podróż po zmroku.

Jak więc widać, nie mając za sobą jeszcze żadnej wycieczki na Ukrainę, na pierwszy raz najlepiej pojechać tam z biurem podróży. Wtedy bowiem to organizator zadba o szereg rzeczy, o których trzeba pamiętać, a my będziemy mogli cieszyć się wszystkim tym, co nasz wschodni sąsiad ma do zaproponowania.

Dodaj komentarz