Jesteś tutaj, zapewne masz jeszcze chwilę, nim będziesz musiał zmierzyć się ze sprawami ostatecznymi, wszak nie wiadomo ile czasu pozostało do końca, czy mierzony jest on latami, miesiącami, a może godzinami? Zapewne można to w jakiś sposób określić lub przybliżyć, ty sam o tym wiesz najlepiej. Możliwe, że już niedługo będzie ci dane delektować się rozkoszami doczesnymi, bardzo prawdopodobne, że niebawem z mniej lub bardziej wiadomych powodów, zmuszony będziesz opuścić ogród rozkoszy ziemskich na rzecz czegoś innego lub niczego. Wszystko, co doczesne znajdzie się poza twoim zasięgiem, smaki, zapachy, kolory, faktury nie będą już dla ciebie.  

Zastanawiasz się nad tym, co stanie się z twym ciałem, kto nim się zaopiekuje, gdzie zostaniesz pochowany. W twej głowie rodzą się różne myśli, pytania, na które nie potrafisz odpowiedzieć. A czy gdybyś wiedział, to czułbyś się spokojniejszy, miałbyś w sobie mniej żalu i pretensji? Byłbyś bardziej pogodzony ze swym przemijaniem i ostatecznym rozpadem? Nikt nie wie, co nastąpi po śmierci, tutaj nasza wyobraźnia przestaje mieć rację bytu. Pozostaje jeszcze pogrzeb, ostatnie pożegnanie, ostatnie uściski ręki. Staniesz się obrazem zapamiętanym przez innych, będziesz żył w ich głowach, a oni dołożą wszelkich starań, by pochówek był godnym zwieńczeniem twego minionego życia.

Póki jesteś możesz decydować, wybierać, to pozwoli oswoić nieznane. Możesz dołożyć wszelkich starań, by twój pogrzeb był wydarzeniem niezapomnianym. Pamiętaj, że to twój pogrzeb i że ty decydujesz. Potem nie będziesz miał już żadnych życzeń.

Mimo wszystko czujesz się zagubiony i speszony? W myślach wybierasz płytę nagrobną, układasz sentencję, która ma ją zdobić i najlepiej ukoronować twe minione życie?

Nie tylko ty próbujesz mierzyć się z tematem śmierci i jej następstwami. Twoi bliscy, a może przyjaciele będą musieli podjąć pewne działania, byś mógł ostatecznie opuścić ten świat. Śmierć bliskiej osoby zawsze jest traumą, spotyka się z niezgodą. Jednak trzeba działać, sprostać wyzwaniu.

Pamiętaj, że są profesjonaliści, którzy zaopiekują się twym ciałem. Dla nich śmierć to codzienność, pozbawiona patosu i niezwykłości. Dla nich nie ma trudnych pytań, ich praca nie jest niczym niezwykłym, podobnie jak śmierć. Jeżeli jednak z jakiś przyczyn nie chcesz zadawać pytań wprost, spróbuj znaleźć odpowiedź tutaj: http://zakladkamieniarski.com, rozejrzyj się, zostań na dłużej i pogódź się z tym, co nieuchronne i nieodwracalne. Twoje pytania i obawy na pewno nie są irracjonalne.

Dodaj komentarz