Wielu rodziców na co dzień zmaga się z zaburzeniami rozwoju dziecka. Coraz częściej dzieci, już w bardzo wczesnym wieku, słyszą diagnozę lekarską: – autyzm, zespół Aspergera, afazja, zaburzenia sprzężone, spektrum autyzmu. Choć rodzice, słysząc te słowa, często reagują przerażeniem, warto jak najszybciej zgłosić się do odpowiednich specjalistów i zacząć wspomagać rozwój swojego dziecka. Im szybciej zaczniesz, tym wcześniej zobaczysz efekty.

Od czego zacząć?

Rodzice, często zagubieni w gąszczu informacji i ośrodków terapeutycznych, powinni rozpocząć od zwrócenia się do poradni psychologiczno-pedagogicznej. W tym miejscu dziecko zostanie prawidłowo zdiagnozowane, a następnie zespół specjalistów przygotuje dla niego odpowiedni program. Następnie dziecko zacznie systematycznie uczęszczać na zajęcia, które pozwolą mu stopniowo wyrównywać opóźnienia wynikające z nieprawidłowego rozwoju. Słowo systematyczność jest tutaj bardzo istotne, gdyż tylko ona sprawi, że dziecko będzie robiło postępy.

Pomoce dla rodziców

Często rodzice, bardzo zaangażowani w pomoc swojemu dziecko, korzystają z prywatnych ośrodków terapeutycznych, a także ćwiczą z dzieckiem sami w domu. Na rynku dostępne są liczne pomoce terapeutyczne, które ułatwiają pracę z dzieckiem. W terapii ważne jest, by była ona jednocześnie zabawą, by zainteresować dziecko i przyciągnąć jego uwagę. Czym ciekawsze stworzysz zajęcia, tym chętniej dziecko podejmie trud współpracy.

Na rynku dostępne są bardzo atrakcyjne pomoce terapeutyczne, które wspomagają motorykę, usprawniają mowę, ćwiczą pamięć, rozwijają zmysły, otwierając dziecko na nowe bodźce i doznania, uczą logicznego myślenia. Dzięki nim rodzic może wykonywać wiele ćwiczeń z dzieckiem we własnym domu, uzupełniając i wspomagając proces terapii. Są to specjalnie wykonane zabawki, gry, książki, płyty czy przyrządy do ćwiczeń, które bardzo podobają się dzieciom. Dzięki nim chętnie wykonują one zalecone w terapii zadania.

Dodaj komentarz