Przyszłe mamy napotykają wiele rozterek podczas okresu trwania ciąży – jednym z nich często bywa specyfika badania USG. Czego można się spodziewać na pierwszej wizycie, czy jest konieczne i dlaczego? Te pytania z pewnością zaprzątają głowę wielu kobietom. 

Po co wykonujemy badanie z użycie fal ultradźwiękowych (USG)?

Pierwsza wizyta odbywa się w większości przypadków między 11 a 14 tygodniem ciąży. Fale wysyłane przez aparaturę odbijając się od badanych tkanek pozwalają przede wszystkim określić stan rozwoju płodu, a także wykryć ewentualne nieprawidłowości – na tym etapie ciąży możliwe jest na przykład oszacowanie szans na wystąpienie u dziecka takich zmian genetycznych jak zespół Downa, czy zespół Turnera. Koniecznym jest również dokładne określenie wieku płodu, aby nie doprowadzić do przenoszenia ciąży. Podczas kolejnych badań lekarz zbada dokładnie także budowę płodu (m.in. czaszkę, kręgosłup, działanie serca, mózgu, czy nerek), aby wykluczyć wady wrodzone, a także stwierdzi płeć dziecka (możliwe jest to około 20 tygodnia).

Czym może skutkować niezrobienie badań USG w ciąży?

Istnieje wiele kontrowersji na temat tego, czy aby na pewno należy wykonywać badania ultrasonograficzne będąc w ciąży, jednak odpowiedź ekspertów brzmi: tak.  Badania USG służą diagnozie przy użyciu fal akustycznych, a więc są całkowicie bezpieczne dla matki i dziecka. Znacznie większe ryzyko wiąże się jednak z ich zlekceważeniem. Po pierwsze, ominięcie pierwszej wizyty może spowodować zbyt późne wykrycie defektów genetycznych oraz poprawne poprowadzenie ciąży w razie wystąpienia nieprawidłowości. Na USG wykonywanym w 36 tygodniu ciąży ginekolog m.in. zbada ułożenie dziecka w macicy, a także odnotuje inne, niezbędne do przeprowadzenia prawidłowego porodu informacje. Niestawienie się na tę wizytę może doprowadzić do znacznych komplikacji podczas rozwiązania. Wykonanie badań ultrasomografem jest więc nie tyle opcjonalne, co konieczne, aby zarówno matka i dziecko bezpiecznie przetrwały czas ciąży.

Od czego zależy komfort przyszłej mamy na badaniu?

Aby wizyty USG u ginekologa przebiegły pomyślnie, bardzo ważnym aspektem jest dobranie odpowiedniego lekarza, z którym pacjentka będzie mogła nawiązać komunikatywną relację. Zadaniem specjalisty, oprócz wykonania badania, powinno być również zapewnienie spokoju, przeprowadzenie przez wszelkie etapy wizyty oraz dostarczenie wyczerpujących odpowiedzi na ewentualne pytania, których w okresie ciąży z pewnością nie brakuje. Kompetencje wykwalifikowanego lekarza i użycie nowoczesnych technologii zapewnią prawidłowe dostosowanie procesu badań do sytuacji każdej mamy.

Dodaj komentarz