Jedyna droga do sukcesu jako zawodowy sportowiec to intensywny trening i niezłomna wola. Niestety, ludzkie ciało posiada swoje limity, dlatego wysiłek fizyczny wiąże się z pewną odpowiedzialnością. Przeciążony organizm może w końcu odmówić posłuszeństwa, zmuszając nas do dłuższego odpoczynku, a nawet pobytu w szpitalu. Kontuzje to ogromne utrapienie dla zawodowców, ponieważ są one w stanie rujnować całe kariery. Warto jest zatem zrobić wszystko, aby ograniczyć ryzyko ich wystąpienia do absolutnego minimum.

Kluczem jest tutaj odpowiedni sprzęt, który, prawidłowo użytkowany, może zapobiec bolesnym i niebezpiecznym urazom podczas ćwiczeń. Z jedno z najpowszechniejszych i najczęściej stosowanych akcesoriów uznaje się uniwersalne stabilizatory na kostkę – czy różnica po założeniu ich naprawdę jest tak odczuwalna?

Kiedy przydają się stabilizatory na kostkę?

Jako jedne z najbardziej wszechstronnych akcesoriów sportowych, stabilizatory na kostkę posiadają naprawdę szerokie zastosowanie. Korzystają z nich przede wszystkim zawodnicy w tych dyscyplinach, które wymagają dynamicznego i nieustannego przemieszczenia się, biegu czy podskoków, co przekłada się na duże obciążenie nóg. Mogą korzystać z nich także rolkarze czy rowerzyści, w których przypadku których trening może prowadzić bo obolałych ścięgien.

Wysokiej jakości stabilizatory na kostkę nie powinny osłabiać naszych osiągów – wręcz przeciwnie. Stopa, która zachowuje odpowiednią pozycję, pozwala na znacznie pewniejszą postawę, co ma duże znaczenie podczas dynamicznych ruchów. Ma to ogromne znaczenie szczególnie przy szybkich zmianach kierunku – zawracając, wywieramy wyjątkowo duży nacisk na jedną z nóg, dlatego wystarczy chwila nieuwagi, aby przyprawić się o bolesną kontuzję. Rzecz jasna, nawet pojedynczy upadek może skreślić nasze szanse na zwycięstwo podczas wyścigu czy meczu, dlatego stabilizatory na kostkę warto stosować zawsze wtedy, gdy tylko to możliwe.

Większość trenerów zaleca swoim podopiecznym noszenie tego typu stabilizatorów na kostkę, jeśli już wcześniej zdarzało im się nadwyrężyć tą część ciała. Tak naprawdę, wystarczy pojedynczy uraz, aby ryzyko kolejnych kontuzji było znacznie zwiększone, dlatego noszenie takich zabezpieczeń jest konieczne podczas kilku pierwszych tygodni ćwiczeń po rehabilitacji.

Wybieramy produkt – jaki stabilizator na kostkę okaże się optymalny?

Wybierając stabilizatory na kostkę, warto jest sugerować się tymi samymi kryteriami, co w przypadku innych akcesoriów sportowych. Mianowicie, warto jest zwrócić uwagę na:

  • Odpowiednie dopasowanie rozmiaru
  • Komfortowy i ergonomiczny krój
  • Elastyczny, niedrażniący materiał
  • Szerokie opcje regulacji
  • Wytrzymała konstrukcja i trwałość

Nie powinno być problemu z odszukaniem sprzętu, którego jakość nas usatysfakcjonuje, nie wydając na niego jednocześnie zbyt wiele pieniędzy. W samym Internecie można natrafić na setki ciekawych modeli, dlatego warto jest poświęcić nieco czasu na zapoznanie się z ich parametrami, aby mieć absolutną pewność, że wybrany model spełni nasze wymagania.

 

 

Dodaj komentarz