Po stracie bliskiej osoby członkowie rodziny i przyjaciele powinni mieć czas na spokojne przeżywanie bólu i żałoby. Tym bardziej, że organizację pogrzebu można powierzyć w całości zakładom pogrzebowym. Kiedyś zajmowały się one wyłącznie pochówkiem. Teraz pomagają wypełnić obowiązki formalno-prawne i kompleksowo przygotowują ostatnie pożegnanie.

Pracownicy zakładów pogrzebowych wyjaśniają bliskim zmarłego wszelkie kwestie związane z organizacją ostatniego pożegnania. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu służą radą i pomocą. Potrafią ze współczuciem wysłuchać członków rodziny zmarłego i dodać otuchy lub chociaż wspomóc dobrym słowem. W ich pracy empatia i kultura osobista odgrywają ogromną rolę.

Rodzaje pogrzebów

Podstawowym przedmiotem działalności zakładów pogrzebowych jest organizacja pochówku zmarłego. Może on być tradycyjny lub połączony z kremacją. Na cmentarzu komunalnym lub wyznaniowym. Z mistrzem ceremonii zamiast księdza w przypadku osób niewierzących. Zakłady pogrzebowe pomogą w organizacji każdego typu ceremonii.

Przygotowanie ciała

Zakład pogrzebowy zajmie się ciałem naszego bliskiego zmarłego. Począwszy od transportu ze szpitala, poprzez umycie, uczesanie i ubranie. Jeśli będzie potrzeba lub poprosimy o to, pracownicy zakładu wykonają makijaż osobie zmarłej. Oni zapewnia też przechowywanie ciała w chłodni do chwili pogrzebu, wystawią w kaplicy i będą mu towarzyszyć do złożenia w grobie. W jednym miejscu podejmiemy decyzję w sprawie trumny i treści klepsydry. Zamówimy autokar, jeśli potrzebny będzie transport rodziny, przyjaciół i sąsiadów. Najbliżsi będą mogli zlecić przygotowanie wieńców, które staną w kaplicy obok trumny i wybrać treść napisów na szarfach.

Ostatnie pożegnanie

Czasem zakłady pogrzebowe proponują dodatkowe formy upamiętnienia zmarłego. Możliwe jest zamówienie obrazków ze zdjęciem, datami życia oraz prośbą o modlitwę na odwrocie. Jest to coraz częściej praktykowany i ładny gest. Takie obrazki rodziny zmarłych wręczają krewnym i przyjaciołom uczestniczącym w ostatniej drodze.

Jeśli z równych przyczyn nie chcielibyśmy, by ktoś poza rodziną widział ciało zmarłego w trumnie, możemy to ustalić w zakładzie pogrzebowym. Sami pożegnamy się wtedy z naszym bliskim przed wystawieniem trumny, a jej wieko zostanie zamknięte.

Coraz częstszą praktyką jest ustawianie w kaplicy lub kościele, jeśli tam ma miejsce ceremonia, portretu bądź zdjęcia osoby zmarłej z najlepszych lat jej życia. O tę kwestię także zatroszczy się od strony organizacyjnej zakład pogrzebowy.

Gdzie szukać zakładu pogrzebowego

Dane zakładów pogrzebowych mają szpitale. Takie informacje znajdują się przy cmentarzach na tablicach ogłoszeń. Kontakty mają kościoły i urzędy stanu cywilnego. Informacje o zakładach pogrzebowych znajdziemy na stronach internetowych, np. tutaj.

Nie musimy wybierać zakładu pogrzebowego, znajdującego się najbliżej cmentarza, na którym złożymy ciało zmarłego. Tym bardziej, że wszelkie kwestie możemy ustalić w czasie na przykład dwóch spotkań. Pozostałe ustalenia, jeżeli będą potrzebne, możemy prowadzić telefonicznie.

 

Ostatnie pożegnanie naszego bliskiego zmarłego, starannie przygotowane przez doświadczonych pracowników zakładu pogrzebowego, będzie spokojne, wyciszone, skłaniające do zadumy i refleksji.

Dodaj komentarz